Sosyal

FacebookTwitterRSSMySpacePicasaFlickrLastFMLinkedInYoutubeVimeoDeliciousStumble UponDeviantartDigg

Subscribe by Email

70 yıl sonra itiraf edilen Yahudi katliamı

Fransa’da Almanya’ya sürülen Yahudiler hakkında 70 yıl sonra gelen itiraf.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkesindeki Nazi işbirlikçisi hükümetin iki gün içinde binlerce Yahudi’yi Almanya’ya göndermesindeki tüm sorumluluğu, “Bu suç Fransa’da, Fransa tarafından işlenmiştir” sözleriyle kabul etti.

Fransa’da 16-17 Temmuz 1942 tarihinde zorla Nazilerin iktidarda olduğu Almanya’ya gönderilen yaklaşık 13 bin Yahudi’yi anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı François Hollande, bu konuda, örnek aldığı sosyalist yoldaşı François Mitterrand’a değil, aynı bölgeden siyaset yaptığı eski sağcı cumhurbaşkanı Jacques Chirac’a benzer bir tavır sergiledi.

Fransız hükümetleri 1995 yılına kadar Yahudi soykırımında Paris’in rolünü kabul etmemiş, “gerçek” Fransız hükümetinin o dönemde Londra’da sürgünde kurulan De Gaulle hükümeti olduğunu belirterek tüm sorumluluğu General Petain başkanlığındaki Alman işbirlikçisi Vichy yönetimine yıkmıştı. Bu çizgiyi sürdüren Mitterand’ın aksine Chirac, 1995 yılında Fransız devleti adına tehcir konusundaki sorumluluğu üstlenmişti.

Hollande da, baskın yapılıp tutuklanan Yahudilerin büyük bölümünün toplandığı Velodrome d’Hiver’de (Kış Veledromu) düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu suç Fransa’da, Fransa tarafından işlenmiştir. Bu aynı zamanda Fransa’ya karşı olarak da işlenmiş bir suç, onun değerlerine ihanettir” ifadelerini kullandı. Hollande, tutuklamaları yürütenlerin Fransız polisi ve jandarması olduğunu vurguladı.

First Lady’den ‘ayrılmadık’ sinyali

Fransa liderinin sevgilisi Valerie Trierweiler, sessizliğini sosyal medyada bozdu. François Hollande ile yollarının ayrıldığı konuşulan Trierweiler, dün Twitter’daydı. First lady mesajında, “Her şey yolunda sevgili dostlar. Cumhurbaşkanı, Kış Veledromu Baskını’nın anma töreninde harika bir konuşma yaptı. Çok duygusaldı” ifadelerini kullandı.
Trierweiler daha önce Twitter’dan yazdığı bir mesajda, seçimlerde Hollande’ın eski eşi Segolene Royal’in rakibine destek vermişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>